مقالات

۹ افسانه سلامت جنسی

326928 2200 732x549 1

۹ افسانه سلامت جنسی

از دیگر محصولات ما نیز دیدن فرمایید:

9 افسانه سلامت جنسی۱. هنگامی که شخصی در حال مصرف “قرص” است، نمی تواند به یک بیماری مقاربتی مبتلا شود

این یک افسانه است. پیشگیری از بارداری خوراکی نمی تواند از ابتلا به STI محافظت کند.

همانطور که دکتر مان به MNT توضیح داد ، «پیشگیری از بارداری خوراکی […] فقط برای جلوگیری از بارداری کار می کند. تنها راه برای محافظت از خود در برابر ابتلا به STI هنگام استفاده از پیشگیری از بارداری خوراکی استفاده از کاندوم است.

بازتاب این، CDC ایالت هامنبع مورد اعتماد روش‌های کنترل بارداری مانند قرص، چسب، حلقه و دستگاه داخل رحمی (IUD) در پیشگیری از بارداری بسیار موثر هستند، اما در برابر [STIs] و HIV محافظت نمی‌کنند.

۲. “روش ترک” از بارداری جلوگیری می کند

به اصطلاح روش ترک، که به آن قطع رابطه جنسی یا روش بیرون کشیدن نیز می گویند، زمانی است که آلت تناسلی قبل از انزال از واژن بیرون کشیده می شود. دکتر مان گفت: اگرچه ممکن است احتمال بارداری را کاهش دهد، “روش ترک روشی قابل اعتماد برای جلوگیری از بارداری نیست.”

هنگامی که به طور دقیق استفاده شود، می تواند خطر بارداری را کاهش دهد، اما دقت در گرما ممکن است دشوار باشد.

علاوه بر این، آلت تناسلی قبل از انزال ، یا پیش از انزال را آزاد می کند. در برخی موارد، اسپرم می تواند در این مایع وجود داشته باشد.

در یک مطالعهمنبع مورد اعتماد به عنوان مثال، دانشمندان نمونه هایی از ۲۷ شرکت کننده از انزال پیش از انزال را بررسی کردند. دانشمندان اسپرم های زنده را در ۱۰ مورد از قبل از انزال شرکت کننده شناسایی کردند.

هر داوطلب حداکثر پنج نمونه ارائه کرد. جالب اینجاست که محققان اسپرم را در همه یا هیچ یک از نمونه های خود پیدا کردند. به عبارت دیگر، برخی افراد تمایل به داشتن اسپرم در قبل از انزال خود دارند، در حالی که برخی دیگر اینگونه نیستند. نویسندگان نتیجه گرفتند:

استفاده از کاندوم باید از اولین لحظه تماس با دستگاه تناسلی ادامه یابد، اگرچه ممکن است برخی از مردان که احتمال کمتری برای نشت اسپرم در مایع قبل از انزال خود دارند، بتوانند با موفقیت بیشتری نسبت به سایرین اقدام به وقفه جنسی کنند.

افسانه های پزشکی: ۱۵ باور غلط سرطان سینه

افسانه های پزشکی: همه چیز در مورد کلسترول

افسانه های پزشکی: همه چیز در مورد پسوریازیس

۳. “روش کناره گیری” از بیماری های مقاربتی جلوگیری می کند

دکتر مان توضیح داد که با استفاده از روش ترک، “شما هنوز هم می توانید به یک بیماری مقاربتی مانند HIV، تبخال، سیفلیس، سوزاک یا کلامیدیا مبتلا شوید.”

۴. استفاده از دو کاندوم محافظت را دوچندان می کند

قابل درک است که چرا مردم ممکن است تصور کنند دو کاندوم دو برابر محافظت می کند، اما این یک افسانه است.

دکتر مان گفت: «در واقع استفاده از دو یا چند کاندوم هنگام رابطه جنسی خطرناک تر است. احتمال شکستن کاندوم به دلیل مقدار اصطکاک که کاندوم تحمل می کند بیشتر است. کاندوم تکی بهترین گزینه است.»

۵. می توانید از روی صندلی توالت به بیماری های مقاربتی مبتلا شوید

این شاید یکی از ماندگارترین افسانه های مرتبط با بیماری های مقاربتی باشد. با این حال، علیرغم اینکه مکرراً از بین رفته است، یک افسانه باقی مانده است. دکتر مان به MNT گفت :

بیماری های مقاربتی از طریق رابطه جنسی محافظت نشده واژینال، مقعدی یا دهانی و از طریق تماس با دستگاه تناسلی و استفاده از اسباب بازی های جنسی منتقل می شوند.

او همچنین توضیح داد که ویروس‌هایی که باعث بیماری‌های مقاربتی می‌شوند نمی‌توانند برای مدت طولانی در خارج از بدن انسان زنده بمانند، بنابراین به‌سرعت روی سطوحی مانند صندلی توالت می‌میرند.

به طور مشابه، باکتری های مسئول بیماری های مقاربتی مانند کلامیدیا، سوزاک و سیفلیس نمی توانند برای مدت زمان قابل توجهی در خارج از غشاهای مخاطی بدن زنده بمانند. به همین دلیل، آنها نمی توانند روی صندلی توالت زنده بمانند.

۶. هیچ درمانی برای STI وجود ندارد

این درست نیست. با این حال، اگرچه قابل درمان هستند، اما همه آنها قابل درمان نیستند. این سازمان بهداشت جهانیمنبع مورد اعتماد توضیح می دهد که هشت عامل بیماری زا اکثریت قریب به اتفاق STI ها را تشکیل می دهند.

چهار مورد از هشت مورد قابل درمان هستند: عفونت های باکتریایی سیفلیس، سوزاک و کلامیدیا و عفونت انگلی تریکومونیازیس.

چهار مورد باقی مانده ویروسی هستند: هپاتیت B، ویروس هرپس سیمپلکس (HSV)، HIV و ویروس پاپیلومای انسانی (HPV). اینها هنوز قابل درمان نیستند. با این حال، شایان ذکر است که عفونت های HPV هستند اغلب پاک می شودمنبع مورد اعتماد توسط بدن به طور طبیعی

۷. شما نمی توانید به یک بیماری مقاربتی مبتلا شوید مگر اینکه رابطه جنسی نفوذی داشته باشید

رابطه جنسی دخول تنها راهی نیست که یک فرد می تواند به یک بیماری مقاربتی مبتلا شود. دکتر مان به MNT گفت .

علاوه بر تماس جنسی، ممکن است به دلیل قرار گرفتن در معرض خون حاوی پاتوژن عفونی، از جمله از طریق سوزن های مشترک، یک بیماری مقاربتی ایجاد شود .

۸. فقط مردان همجنس گرا به HIV مبتلا می شوند

این یک فرض دیرینه و کاملاً نادرست دیگر است. به گفته دکتر مان:

هر کسی، صرف نظر از گرایش جنسی، نژاد، قومیت، سن یا جنسیت، ممکن است به HIV مبتلا شود. اگر HIV دارید و آن را نمی دانید، احتمال انتقال آن بیشتر است. اما اگر وضعیت خود را بدانید، می توانید مطمئن شوید که شما و شریک یا شریک زندگیتان برای سالم ماندن اقداماتی انجام می دهید.

دکتر مان بر اهمیت آزمایش کردنمنبع مورد اعتماد ، توضیح می دهد که در بسیاری از کشورها، «آزمایش رایگان، آسان و محرمانه است. شما حتی می توانید یک آزمایش را در راحتی در خانه خود انجام دهید.

۹. تنها در صورت داشتن علائم می توانید یک بیماری مقاربتی را منتقل کنید

دکتر مان گفت: «بسیاری از مردم بدون اینکه بدانند بیماری های مقاربتی را به دیگران منتقل می کنند. بیماری‌های مقاربتی می‌توانند با علائم یا بدون آن منتشر شوند.

در واقع WHO توضیح می دهدمنبع مورد اعتماد که “اکثریت STI ها هیچ علامتی ندارند یا فقط علائم خفیفی دارند که ممکن است به عنوان STI شناخته نشوند.”

دکتر مان توضیح داد: «به همین دلیل مهم است که به طور منظم آزمایش شود و از کاندوم برای جلوگیری از بیماری های مقاربتی تا حد امکان استفاده شود.»

به طور خلاصه، بیماری های مقاربتی شایع اما قابل پیشگیری هستند. آزمایش منظم و درک اینکه چگونه خود را ایمن نگه دارید، کلیدی برای عاری بودن از STI است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.