مجله مرهم سبز

دسته‌بندی نشده

ویتاپی ، پروتئین وی ویت ویتاپی

ویتاپی ، پروتئین وی ویت ویتاپی

ویتاپی ، پروتئین وی ویت ویتاپی

پودر پروتئین وی ویت ویتاپی

همه پروتئین ها یکسان ایجاد نمی شوند.

برخی از اشکال پروتئین، مانند آب پنیر، بهتر از بقیه هستند.

پروتئین آب پنیر ویتاپی حاوی طیف باورنکردنی از اسیدهای آمینه ضروری است که به سرعت جذب می شوند ( ۱ ).

مطالعات متعدد نشان می دهد که می تواند به شما در افزایش قدرت، افزایش عضله و از دست دادن مقادیر قابل توجهی از چربی بدن کمک کند. ۲منبع مورد اعتماد ).

با این حال، آب پنیر ویتاپی چیزی بیش از پروتئین است. حاوی بسیاری از مواد مغذی دیگر است که برخی از آنها دارای اثرات بیولوژیکی قوی هستند.

در واقع، این مکمل یکی از بهترین مکمل های مورد مطالعه در جهان است.

این یک مقاله مفصل در مورد پروتئین آب پنیر ویتاپی است – چیست، چگونه کار می کند و چگونه می تواند به شما در دستیابی به اهداف تناسب اندام و سلامتی خود کمک کند.

پروتئین آب پنیر ویتاپی چیست؟

ویتاپی

پروتئین آب پنیر مخلوطی از پروتئین های جدا شده از آب پنیر است که قسمت مایع شیر است که در طی تولید پنیر جدا می شود.

شیر در واقع حاوی دو نوع پروتئین اصلی است: کازئین (۸۰%) و آب پنیر (۲۰%).

آب پنیر در قسمت آبکی شیر یافت می شود. هنگامی که پنیر تولید می شود، قسمت های چرب شیر منعقد می شود و آب پنیر به عنوان یک محصول جانبی از آن جدا می شود ( ۳ ).

اگر تا به حال در ظرف ماست را باز کرده اید تا مایعی را ببینید که روی آن شناور است – این همان آب پنیر است. پنیرسازان قبل از اینکه ارزش تجاری آن را کشف کنند، آن را دور می انداختند ( ۴ ).

آب پنیر پس از جدا شدن در طی تولید پنیر، مراحل مختلف فرآوری را طی می کند تا به چیزی تبدیل شود که عموماً به عنوان پروتئین آب پنیر شناخته می شود – پودری که به شیک ها، جایگزین های غذا و میله های پروتئینی اضافه می شود ( ۵ ).

پروتئین آب پنیر به تنهایی طعم خوبی ندارد، به همین دلیل است که معمولاً طعم دار می شود. پودرهای با طعم شکلات، وانیل و توت فرنگی محبوب هستند.

خواندن فهرست مواد تشکیل دهنده بسیار مهم است، زیرا برخی از محصولات ممکن است دارای افزودنی های ناسالم مانند شکر تصفیه شده باشند.

مصرف پروتئین آب پنیر روشی مناسب برای افزودن پروتئین به میزان مصرف روزانه شماست.

این می تواند برای بدنسازان و علاقه مندان به باشگاه و همچنین افرادی که نیاز به کاهش وزن دارند یا به سادگی پروتئین در رژیم غذایی خود ندارند، مهم باشد.

بیشتر پروتئین های آب پنیر طعم دار نیز نسبتاً خوشمزه هستند و می توان از آنها برای افزودن طعمی باورنکردنی به دستور العمل های سالم مانند اسموتی ها استفاده کرد.

آب پنیر به طور کلی به خوبی تحمل می شود، اگرچه افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز باید مراقب باشند و حتی برخی از افراد ممکن است به آن حساسیت داشته باشند ( ۶ ).

خلاصهپروتئین آب پنیر مخلوطی از پروتئین های موجود در آب پنیر است که محصول جانبی تولید پنیر است. معمولاً به صورت پودر طعم‌دار فروخته می‌شود که به شیک‌ها، جایگزین‌های غذا و میله‌های پروتئینی اضافه می‌شود.

مکمل های پروتئین آب پنیر ویتاپی می توانند به افزایش مصرف پروتئین و BCAA شما کمک کنند

پروتئین آب پنیر ویتاپی

پروتئین آب پنیر ویتاپی

پروتئین ها بلوک های اصلی ساختمان بدن انسان هستند.

آنها برای ساختن چیزهای مهم مختلف از جمله تاندون ها، اندام ها و پوست و همچنین هورمون ها، آنزیم ها، انتقال دهنده های عصبی و مولکول های مختلف استفاده می شوند.

پروتئین ها  همچنین بلوک های سازنده عناصر انقباضی در عضلات شما هستند.

آنها از اسیدهای آمینه، مولکول‌های کوچک‌تری که مانند مهره‌هایی روی یک رشته به هم متصل شده‌اند، جمع‌آوری شده‌اند.

برخی از اسیدهای آمینه توسط سلول های بدن شما تولید می شوند، در حالی که برخی دیگر از طریق غذایی که می خورید تامین می شوند. آنهایی که باید از غذاها دریافت کنید، اسیدهای آمینه ضروری نامیده می شوند .

پروتئین هایی که هر ۹ اسید آمینه ضروری را تامین می کنند بهترین هستند و پروتئین آب پنیر ویتاپی با آنها پر شده است.

به خصوص سرشار از آمینو اسیدهای مهم با زنجیره شاخه ای (BCAAs) مانند لوسین است و همچنین حاوی مقدار زیادی سیستئین است. ۷منبع مورد اعتماد ).

مطالعات نشان می دهد که لوسین آنابولیک ترین اسید آمینه (محرک رشد) است و سیستئین می تواند به افزایش سطح آنتی اکسیدان سلولی گلوتاتیون کمک کند. ۸منبع مورد اعتماد ، ۹منبع مورد اعتماد ).

به نظر می رسد که پروتئین آب پنیر ویتاپی به ویژه در تحریک رشد در انسان موثر است. در واقع، شیر مادر انسان ۶۰ درصد آب پنیر است، در حالی که در شیر گاو ۲۰ درصد است. ۱۰منبع مورد اعتماد ).

خلاصهپروتئین های موجود در آب پنیر از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. آنها مملو از اسیدهای آمینه ضروری از جمله لوسین و سیستئین هستند.

انواع پروتئین آب پنیر ویتاپی : کنسانتره در مقابل ایزوله در مقابل هیدرولیزات

چندین نوع محبوب پروتئین آب پنیر وجود دارد.

تفاوت اصلی آنها در نحوه پردازش آنهاست.

  • کنسانتره: حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد پروتئین. حاوی مقداری لاکتوز (قند شیر) و چربی است و بهترین طعم را دارد.
  • ایزوله: ۹۰% پروتئین یا بالاتر. حاوی لاکتوز و چربی کمتری است و فاقد بسیاری از مواد مغذی مفید موجود در کنسانتره پروتئین آب پنیر است.
  • آب پنیر هیدرولیز شده : این نوع آب پنیر هیدرولیز شده نیز از قبل هضم شده است تا سریعتر جذب شود. باعث افزایش ۲۸ تا ۴۳ درصدی سطح انسولین نسبت به ایزوله می شود. ۱۱منبع مورد اعتماد ).

به نظر می رسد کنسانتره پروتئین آب پنیر ویتاپی به طور کلی بهترین گزینه باشد. گزینه های زیادی در دسترس استآنلاین .

این ارزان ترین است و بیشتر مواد مغذی مفید موجود در آب پنیر را حفظ می کند. بسیاری از مردم نیز طعم را ترجیح می دهند که احتمالاً به دلیل لاکتوز و چربی است.

اگر در تحمل کنسانتره مشکل دارید یا سعی می‌کنید بر پروتئین تاکید کنید و کربوهیدرات و چربی را کم نگه دارید، پروتئین ویتاپی ایزوله – یا حتی هیدرولیزات – ممکن است گزینه بهتری باشد.

به خاطر داشته باشید که حتی اگر کنسانتره محبوب ترین شکل است، اکثر مطالعات پروتئین وی ایزوله را بررسی کرده اند.

خلاصه انواع اصلی پروتئین آب پنیر کنسانتره، ایزوله و هیدرولیز می باشد. آنها می توانند از نظر محتوای پروتئین، طعم، قابلیت هضم و قیمت متفاوت باشند.

اثرات مکمل آب پنیر ویتاپی بر توده و قدرت عضلانی

شناخته شده ترین استفاده از مکمل های پروتئین آب پنیر ویتاپی به منظور افزایش توده عضلانی و قدرت است.

پروتئین آب پنیر در میان ورزشکاران، بدنسازان، مدل های تناسب اندام و همچنین افرادی که به دنبال بهبود عملکرد خود در باشگاه هستند، محبوب است.

راه هایی که پروتئین آب پنیر باعث افزایش قدرت عضلانی می شود عبارتند از:

  1. بلوک های سازنده: پروتئین و اسیدهای آمینه را فراهم می کند که به عنوان بلوک های ساختمانی برای افزایش رشد عضلانی عمل می کنند.
  2. هورمون‌ها: ترشح هورمون‌های آنابولیک را افزایش می‌دهد که می‌توانند رشد عضلات را تحریک کنند، مانند انسولین. ۱۲منبع مورد اعتماد ).
  3. لوسین: سرشار از آمینو اسید لوسین است که سنتز پروتئین عضلانی را در سطح مولکولی و ژنتیکی تحریک می کند. ۱۳منبع مورد اعتماد ، ۱۴منبع مورد اعتماد ).
  4. جذب سریع: پروتئین آب پنیر ویتاپی در مقایسه با سایر انواع پروتئین بسیار سریع جذب و مورد استفاده قرار می گیرد. ۱۵منبع مورد اعتماد ).

نشان داده شده است که پروتئین وی در افزایش رشد عضلانی زمانی که درست قبل، بعد یا در حین تمرین مصرف شود، موثر است. سنتز پروتئین عضلانی معمولاً در بازه زمانی پس از تمرین به حداکثر می رسد. ۱۶منبع مورد اعتماد ، ۱۷منبع مورد اعتماد ، ۱۸منبع مورد اعتماد ، ۱۹منبع مورد اعتماد ).

با این حال، بررسی اخیر شواهد به این نتیجه رسید که کل پروتئین دریافتی روزانه مهمترین عامل در رشد عضلانی است. به نظر می رسد که پروتئین در حین تمرین مصرف شود یا نه چندان اهمیتی ندارد ( ۲۰منبع مورد اعتماد ).

در مقایسه با سایر انواع پروتئین، مانند پروتئین سویا ، پروتئین آب پنیر معمولاً کمی بهتر عمل می کند. ۲۱منبع مورد اعتماد ، ۲۲منبع مورد اعتماد ).

در مقایسه با کازئین، شواهد بیشتر مختلط است. به نظر می رسد آب پنیر در کوتاه مدت موثر باشد، اما کازئین رشد عضلانی را در مدت طولانی تر تحریک می کند و اثر خالص را مشابه می کند. ۲۳منبع مورد اعتماد ، ۲۴منبع مورد اعتماد ، ۲۵منبع مورد اعتماد ، ۲۶منبع مورد اعتماد ، ۲۷منبع مورد اعتماد ).

همچنین، به خاطر داشته باشید که اگر رژیم غذایی شما قبلاً فاقد پروتئین باشد، بعید است که مکمل پروتئین وی تأثیر قابل توجهی بر نتایج شما داشته باشد.

در یک مطالعه ۱۲ هفته ای بر روی افراد مسن با مصرف پروتئین کافی که تمرینات مقاومتی انجام دادند، هیچ تفاوتی در رشد عضلانی هنگام مصرف مکمل پروتئین آب پنیر یا کربوهیدرات وجود نداشت. ۲۸منبع مورد اعتماد ).

بنابراین، شواهد پروتئین آب پنیر بر روی عضلات و قدرت ترکیبی است و نتایج ممکن است بین افراد بسیار متفاوت باشد.

اگر در حال حاضر مقدار زیادی گوشت ، ماهی، تخم مرغ و لبنیات می خورید – همه پروتئین های با کیفیت بالا – مزایای افزودن آب پنیر احتمالا حداقل خواهد بود.

خلاصهشواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد پروتئین آب پنیر در افزایش عضله و افزایش قدرت موثر است، اگرچه برخی از مطالعات هیچ تاثیری را نشان نمی دهند.

پروتئین آب پنیر ویتاپی سیری را بهبود می بخشد و ممکن است باعث کاهش وزن شود

به خوبی شناخته شده است که پروتئین می تواند به کاهش وزن کمک کند، زیرا تا حد زیادی سیر کننده ترین درشت مغذی است. ۲۹منبع مورد اعتماد ).

پروتئین می تواند مصرف انرژی را بین ۸۰ تا ۱۰۰ کالری در روز افزایش دهد و باعث شود افراد به طور خودکار ۴۴۱ کالری کمتر در روز بخورند. ۳۰منبع مورد اعتماد ، ۳۱منبع مورد اعتماد ، ۳۲منبع مورد اعتماد ، ۳۳منبع مورد اعتماد ).

در یک مطالعه، خوردن ۲۵ درصد از کالری روزانه در پروتئین ویتاپی ، اشتها را تا ۶۰ درصد کاهش داد و میل به خوردن میان وعده دیرهنگام را به نصف کاهش داد. ۳۴منبع مورد اعتماد ).

مصرف پروتئین آب پنیر یک راه عالی برای افزایش مصرف پروتئین است که باید فواید زیادی برای کاهش وزن داشته باشد.

مطالعات نشان داده اند که جایگزینی سایر منابع کالری با پروتئین آب پنیر، همراه با وزنه برداری، می تواند باعث کاهش وزن حدود ۸ پوند (۳.۵ کیلوگرم) و افزایش توده عضلانی بدون چربی شود. ۳۵منبع مورد اعتماد ).

اگر می‌خواهید وزن کم کنید، مکمل پروتئین آب پنیر می‌تواند به کاهش وزن و حفظ عضلات کمک کند. ۳۶منبع مورد اعتماد ، ۳۷منبع مورد اعتماد ).

خلاصهثابت شده است که پروتئین با افزایش متابولیسم و ​​کاهش اشتها به کاهش وزن کمک می کند. پروتئین آب پنیر می تواند به افزایش چربی سوزی در عین حفظ توده عضلانی بدون چربی کمک کند.

سایر فواید پروتئین آب پنیر ویتاپی برای سلامتی

آب پنیر بیش از یک منبع پروتئینی با کیفیت بالا است، بلکه حاوی مواد مغذی مفید دیگری نیز هست.

این شامل لاکتوفرین، بتا-لاکتوگلوبولین، آلفا-لاکتالبومین و ایمونوگلوبولین ها می شود. ۳۸منبع مورد اعتماد ).

فراتر از عضله، قدرت و لاغری، پروتئین آب پنیر ممکن است فواید متعدد دیگری برای سلامتی داشته باشد .

این شامل کاهش فشار خون، قند خون و کاهش علائم استرس و افسردگی است. ۳۹منبع مورد اعتماد ، ۴۰منبع مورد اعتماد ، ۴۱منبع مورد اعتماد ، ۴۲منبع مورد اعتماد ).

همچنین از سرطان محافظت می کند، علائم هپاتیت را کاهش می دهد، تراکم استخوان را افزایش می دهد، عملکرد سیستم ایمنی را در بیماران HIV بهبود می بخشد و طول عمر موش ها را افزایش می دهد. ۴۳منبع مورد اعتماد ، ۴۴منبع مورد اعتماد ، ۴۵منبع مورد اعتماد ، ۴۶منبع مورد اعتماد ، ۴۷منبع مورد اعتماد ، ۴۸منبع مورد اعتماد ، ۴۹منبع مورد اعتماد ، ۵۰منبع مورد اعتماد ، ۵۱منبع مورد اعتماد ، ۵۲منبع مورد اعتماد ، ۵۳منبع مورد اعتماد ).

به نظر می رسد این واقعیت که پروتئین آب پنیر دارای اسید آمینه سیستئین بسیار بالایی است، واسطه بسیاری از این فواید سلامتی است. سیستئین این کار را با افزایش سطح گلوتاتیون، ماده آنتی اکسیدانی اصلی در سلول های بدن شما انجام می دهد. ۵۴منبع مورد اعتماد ، ۵۵منبع مورد اعتماد ).

خلاصهآب پنیر سرشار از اسیدهای آمینه ضروری و سایر مواد مغذی سالم است. همچنین سرشار از آمینو اسید سیستئین است که سطح آنتی اکسیدان گلوتاتیون را افزایش می دهد و منجر به فواید بسیاری برای سلامتی می شود.

دوز و عوارض جانبی ویتاپی

دوز توصیه شده معمولاً ۱ تا ۲ پیمانه (حدود ۲۵ تا ۵۰ گرم) در روز، معمولاً بعد از تمرین است.

توصیه می شود دستورالعمل های سرو روی بسته بندی را دنبال کنید.

به خاطر داشته باشید که اگر پروتئین دریافتی شما در حال حاضر زیاد است، اضافه کردن پروتئین آب پنیر در بالای میزان مصرف فعلی شما ممکن است کاملا غیر ضروری باشد.

نگرانی در مورد پروتئینی که باعث آسیب کلیه و کمک به پوکی استخوان می شود، بی مورد است.

در واقع ثابت شده است که پروتئین ویتاپی از پوکی استخوان محافظت می کند، در حالی که هیچ تاثیری بر کلیه های سالم ندارد. ۵۶منبع مورد اعتماد ، ۵۷منبع مورد اعتماد ، ۵۸منبع مورد اعتماد ، ۵۹منبع مورد اعتماد ).

با این حال، افراد مبتلا به مشکلات کلیوی یا کبدی ممکن است بخواهند از پروتئین وی پرهیز کنند یا حداقل قبل از مصرف با یک متخصص پزشکی مشورت کنند.

خوردن بیش از حد پروتئین آب پنیر می تواند باعث مشکلات گوارشی مانند تهوع، نفخ، اسهال، درد و گرفتگی شود. برخی از افراد به آب پنیر نیز حساسیت دارند.

اگر نمی توانید کنسانتره پروتئین آب پنیر معمولی را تحمل کنید، ایزوله یا هیدرولیز ممکن است مناسب تر باشد. از طرف دیگر، می توانید به سادگی از پروتئین آب پنیر اجتناب کنید و به جای آن از غذاهای غنی از پروتئین دیگر استفاده کنید.

اما به طور کلی، پروتئین آب پنیر دارای مشخصات ایمنی عالی است و اکثر مردم می توانند آن را بدون مشکل مصرف کنند.

خلاصهپروتئین آب پنیر بسیار ایمن است. دوز معمول توصیه شده ۱-۲ قاشق (۲۵-۵۰ گرم) در روز است.

خط پایین

پروتئین آب پنیر ویتاپی یک راه فوق العاده سالم برای افزودن پروتئین بیشتر به رژیم غذایی است. ویتاپی یک منبع پروتئینی با کیفیت است که توسط بدن انسان جذب و به طور موثر مورد استفاده قرار می گیرد.

این امر به ویژه برای ورزشکاران، بدنسازان یا افرادی که نیاز به افزایش توده عضلانی و قدرت در حین از دست دادن چربی دارند بسیار مهم است.

وقتی صحبت از افزایش عضلات و کاهش چربی می شود، پروتئین سلطان مواد مغذی است. به نظر می رسد پروتئین ویتاپی حتی بهتر از سایر اشکال پروتئین با کیفیت است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما باید ویژگی نام تجاری خود را در تنظیمات تم -> فروشگاه -> مارک ها را انتخاب کنید
سبد خرید
ستون کناری