مجله مرهم سبز

مقالات

مکمل های روی: فواید، دوز و عوارض جانبی

مکمل های روی: فواید، دوز و عوارض جانبی

مکمل های روی: فواید، دوز و عوارض جانبی

قرص زینک پلاس ویتاپی

بسیاری از افراد زمانی که احساس می‌کنند تحت شرایط آب و هوایی قرار می‌گیرند، به قرص‌ها و مکمل‌های روی روی می‌آورند و دلیل خوبی هم دارد.

مکمل های روی نه تنها یکی از فراوان‌ترین مواد معدنی در بدن شماست، بلکه تقریباً در تمام جنبه‌های سلامتی نقش کلیدی دارد. به عنوان مثال، روی به عنوان یک کوفاکتور برای بیش از ۳۰۰ آنزیم مختلف مورد نیاز است، به این معنی که برای عملکرد مناسب آنها مورد نیاز است. ۱منبع مورد اعتماد ، ۲منبع مورد اعتماد ).

به علاوه، با تحقیقاتی که نشان می‌دهد این ماده معدنی ممکن است عملکرد سیستم ایمنی را تقویت کند، سطح قند خون را تثبیت کند و از سلامت پوست، چشم‌ها و قلب حمایت کند، دلایل زیادی برای اطمینان از دریافت دوز روزانه وجود دارد.

این مقاله انواع، فواید و توصیه‌های دوز مکمل‌های روی را به همراه خطرات و عوارض جانبی احتمالی بررسی می‌کند.

استفاده ها و مزایای بالقوه

مکمل های روی: فواید، دوز و عوارض جانبی

روی برای بسیاری از جنبه های سلامتی حیاتی است و با فواید مختلفی همراه بوده است.

کمبود روی را درمان می کند

مکمل‌های روی اغلب برای کمک به درمان و پیشگیری از کمبود روی استفاده می‌شوند .

اگرچه کمبود روی غیر معمول است، اما این ماده معدنی به عنوان یک ماده مغذی ضروری در نظر گرفته می شود، به این معنی که بدن شما قادر به تولید آن به تنهایی نیست. افرادی که رژیم های غذایی محدود، اختلال در جذب مواد مغذی، یا برخی از شرایط سلامتی دارند، ممکن است بیشتر مستعد باشند. ۱منبع مورد اعتماد ).

علائم کمبود روی شامل کاهش ایمنی، ریزش مو، کم اشتهایی، اسهال و بهبود آهسته زخم است. ۱منبع مورد اعتماد ).

مطالعات متعدد نشان داده اند که مصرف مکمل های روی به طور موثر سطح روی را در خون افزایش می دهد. ۳منبع مورد اعتماد ، ۴منبع مورد اعتماد ، ۵منبع مورد اعتماد ).

بر اساس یک بررسی، اکثر موارد کمبود روی به راحتی با مکمل ها و اصلاح رژیم غذایی اصلاح می شود و منجر به بهبود سریع علائم ناشی از کمبود می شود. ۶منبع مورد اعتماد ).

به عنوان مثال، اسهال ممکن است در عرض ۲۴ ساعت بهبود یابد، در حالی که ضایعات پوستی معمولاً طی ۱ تا ۲ هفته پس از شروع مصرف مکمل ها بهبود می یابند. ۶منبع مورد اعتماد ).

اگر به اندازه کافی روی در رژیم غذایی خود دریافت می کنید، ممکن است مکمل ها ضروری نباشند. اگر مشکوک هستید که ممکن است کمبود داشته باشید، پزشک می تواند سطح خون شما را آزمایش کند تا تعیین کند که آیا مکمل می تواند مفید باشد یا خیر.

مکمل های روی ممکن است عملکرد سیستم ایمنی را بهبود بخشد

بسیاری از داروهای بدون نسخه (OTC) و داروهای طبیعی دارای روی هستند که به دلیل توانایی آن در تقویت عملکرد سیستم ایمنی و مبارزه با التهاب است. بنابراین، اگر در اولین ظاهر شدن علائم استفاده شود، به طور بالقوه می تواند به درمان انواع خاصی از عفونت کمک کند.

یک بررسی از ۷ مطالعه نشان داد که قرص‌های روی حاوی ۸۰ تا ۹۲ میلی‌گرم روی ممکن است طول مدت سرماخوردگی را تا ۳۳ درصد کاهش دهند. ۷منبع مورد اعتماد ).

روی همچنین ممکن است به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل کند و التهاب را کاهش دهد و در برابر بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی، سرطان و دیابت محافظت کند. ۸منبع مورد اعتماد ، ۹منبع مورد اعتماد ).

بر اساس بررسی ۲۸ مطالعه، برخی شواهد نشان می دهد که مصرف روی حتی می تواند از علائم پیشگیری کند و طول مدت برخی از عفونت های دستگاه تنفسی را کوتاه کند. ۱۰منبع مورد اعتماد ).

مکمل های روی ممکن است مدیریت قند خون را تقویت کند

روی به دلیل نقشش در مدیریت قند خون و ترشح انسولین به خوبی شناخته شده است. انسولین هورمونی است که وظیفه انتقال قند از جریان خون به بافت‌ها را بر عهده دارد. ۱۱منبع مورد اعتماد ).

برخی تحقیقات نشان می دهد که روی ممکن است به ثابت نگه داشتن سطح قند خون و بهبود حساسیت بدن به انسولین کمک کند.

یک بررسی گزارش داد که سطوح پایین روی می تواند با اختلال در سطح قند خون و دیابت نوع ۲ مرتبط باشد. ۱۲منبع مورد اعتماد ).

تحقیقات دیگر نشان می دهد که روی ممکن است به کاهش مقاومت به انسولین کمک کند، که می تواند توانایی بدن شما را برای استفاده موثر از انسولین برای حفظ سطح طبیعی قند خون بهبود بخشد. ۱۳منبع مورد اعتماد ، ۱۴منبع مورد اعتماد ).

مکمل های روی به مبارزه با آکنه کمک می کند

مکمل‌های روی اغلب برای ارتقای سلامت پوست و درمان بیماری‌های پوستی رایج مانند آکنه استفاده می‌شوند . ۱۵منبع مورد اعتماد ).

ثابت شده است که نوعی مکمل های روی به نام سولفات روی برای کاهش علائم آکنه خفیف تا متوسط ​​مفید است. ۱۶منبع مورد اعتماد ).

طبق یک بررسی، نه تنها افراد مبتلا به آکنه در مقایسه با افرادی که آکنه ندارند، سطح روی خونی کمتری دارند، بلکه مکمل‌های روی نیز می‌توانند میزان متوسط ​​برآمدگی‌های التهابی ناشی از این بیماری را کاهش دهند. ۱۷منبع مورد اعتماد ).

مکمل‌های روی نیز اغلب بر سایر روش‌های درمانی ترجیح داده می‌شوند، زیرا ارزان، موثر و با عوارض جانبی بسیار کمتری همراه هستند. ۱۵منبع مورد اعتماد ).

مکمل های روی ممکن است سلامت قلب را بهبود بخشد

بیماری قلبی یک بیماری جدی برای سلامتی است و تقریباً ۳۳ درصد از مرگ و میرها در سراسر جهان را تشکیل می دهد. ۱۸منبع مورد اعتماد ).

برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف روی ممکن است چندین عامل خطر بیماری قلبی را بهبود بخشد. حتی ممکن است سطح تری گلیسیرید و کلسترول را کاهش دهند.

بررسی ۲۴ مطالعه نشان داد که مکمل های روی باعث کاهش سطح کلسترول تام و LDL (بد) و تری گلیسیرید خون می شود. به این ترتیب، آنها به طور بالقوه می توانند به پیشگیری از بیماری قلبی کمک کنند .

تجزیه و تحلیل دیگری از ۹ مطالعه نشان داد که مکمل‌های روی می‌توانند سطح فشار خون سیستولیک را کاهش دهند که بالاترین میزان فشار خون است. ۲۰منبع مورد اعتماد ).

با این حال، تحقیقات در مورد اثرات مکمل ها بر فشار خون محدود است. علاوه بر این، برخی از مطالعات نشان می‌دهند که سطوح پایین روی سرم ممکن است با خطر بالاتر بیماری عروق کرونر قلب مرتبط باشد، اگرچه یافته‌ها قطعی نیستند. بنابراین، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

مکمل های روی دژنراسیون ماکولا را کند می کند

دژنراسیون ماکولا یک بیماری شایع چشم و یکی از علل اصلی از دست دادن بینایی در سراسر جهان است. ۲۲منبع مورد اعتماد ).

مکمل های روی اغلب برای کند کردن پیشرفت دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD) و کمک به محافظت در برابر از دست دادن بینایی و کوری استفاده می شود.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ روی ۷۲ فرد مبتلا به AMD نشان داد که مصرف ۵۰ میلی گرم سولفات روی روزانه به مدت ۳ ماه باعث کاهش پیشرفت بیماری می شود. ۲۳منبع مورد اعتماد ).

بررسی های دیگر به طور مشابه مکمل های روی را برای کاهش سرعت پیشرفت AMD توصیه می کنند و ادعا می کنند که ممکن است جریان مواد مغذی را در شبکیه برای محافظت در برابر بیماری بهبود بخشد. ۲۴منبع مورد اعتماد ، ۲۵منبع مورد اعتماد ).

با این حال، مطالعات دیگر نشان می دهد که مکمل های روی به تنهایی ممکن است به طور قابل توجهی بینایی را بهبود نبخشند و برای به حداکثر رساندن نتایج باید با سایر گزینه های درمانی همراه شوند. ۲۶منبع مورد اعتماد ).

به این ترتیب، تحقیقات بیشتری برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ارتباط بین این ماده معدنی و سلامت چشم مورد نیاز است.

خلاصهروی ممکن است طول مدت علائم سرماخوردگی را کاهش دهد، از مدیریت قند خون حمایت کند، آکنه شدید و التهابی را بهبود بخشد، خطر بیماری قلبی را کاهش دهد و پیشرفت دژنراسیون ماکولا را کند کند.

انواع مکمل های روی

هنگام انتخاب مکمل روی، احتمالاً متوجه خواهید شد که انواع مختلفی در دسترس است.

این اشکال مختلف روی به روش های متفاوتی بر سلامت شما تأثیر می گذارد.

در اینجا چند نوع وجود دارد که ممکن است در بازار پیدا کنید:

  • زینک گلوکونات. به عنوان یکی از رایج‌ترین اشکال OTC، گلوکونات روی اغلب در داروهای سرماخوردگی مانند قرص‌ها و اسپری‌های بینی استفاده می‌شود.
  • استات روی. مانند زینک گلوکونات، استات روی اغلب به پاستیل های سرد برای کاهش علائم و تسریع بهبودی اضافه می شود. ۲۸منبع مورد اعتماد ).
  • سولفات روی. سولفات روی علاوه بر کمک به جلوگیری از کمبود روی، شدت آکنه را کاهش می دهد. ۱۶منبع مورد اعتماد ).
  • پیکولینات روی. طبق یک مطالعه قدیمی، بدن شما ممکن است این شکل را بهتر از سایر انواع روی، از جمله گلوکونات روی و سیترات روی، جذب کند. ۲۹منبع مورد اعتماد ).
  • اوروات روی. این شکل به ترکیبی به نام اسید اوروتیک متصل می شود. این یکی از رایج ترین انواع مکمل های روی در بازار است.
  • سیترات روی. یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد که این نوع مکمل به اندازه گلوکونات روی جذب می شود اما طعم تلخ و جذاب تری دارد.

از آنجایی که زینک گلوکونات یکی از رایج‌ترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین شکل‌ها است، می‌تواند گزینه خوبی برای افزایش میزان مصرف شما بدون شکستن بانک شما باشد.

در همین حال، اگر بتوانید کمی بیشتر سرمایه گذاری کنید، پیکولینات روی ممکن است بهتر جذب شود.

مکمل های روی در قالب کپسول، قرص و قرص در دسترس است، گزینه های زیادی برای دریافت دوز روزانه روی شما وجود دارد – صرف نظر از نوع انتخابی شما.

به خاطر داشته باشید که اسپری های بینی حاوی روی با از دست دادن بویایی مرتبط بوده و باید از مصرف آن اجتناب کنید. ۳۲منبع مورد اعتماد ، ۳۳منبع مورد اعتماد ).

خلاصهانواع مختلفی از مکمل های روی وجود دارد که به روش های منحصر به فردی بر سلامت شما تأثیر می گذارد. آنها به طور کلی به شکل کپسول، قرص و قرص در دسترس هستند. از اسپری های بینی حاوی روی خودداری کنید، زیرا ممکن است بر حس بویایی شما تأثیر بگذارند.

دوز مکمل های روی

اینکه چه مقدار روی باید در روز مصرف کنید به میزان مصرف رژیم غذایی و نوع مکملی که انتخاب می کنید بستگی دارد، زیرا مکمل ها می توانند حاوی مقادیر مختلفی از روی عنصری باشند.

به عنوان مثال، سولفات روی از ۲۳ درصد عنصر روی تشکیل شده است، بنابراین ۲۲۰ میلی گرم سولفات روی حدود ۵۰ میلی گرم روی را فراهم می کند. ۳۴منبع مورد اعتماد ).

مقدار عنصری معمولاً روی برچسب مکمل شما درج می شود و تعیین مقدار مصرف برای رفع نیازهای روزانه را آسان می کند.

برای بزرگسالان، دوز توصیه شده روزانه معمولاً ۳۰-۱۵ میلی گرم روی عنصری است. ۳۴منبع مورد اعتماد ).

این مقدار را می توان با لذت بردن از انواع غذاهای غنی از روی به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم، مانند گوشت، مرغ، غذاهای دریایی، غلات صبحانه غنی شده، آجیل، دانه ها، حبوبات و محصولات لبنی به دست آورد. ۳۴منبع مورد اعتماد ).

به عنوان مثال، یک وعده ۳ اونس (۸۵ گرم) گوشت گاو حاوی ۵.۳ میلی گرم روی است در حالی که انواع خاصی از غلات صبحانه حاوی حدود ۲.۸ میلی گرم در هر وعده است. ۳۴منبع مورد اعتماد ).

دوزهای بالاتر روی مکمل ممکن است برای درمان بیماری هایی مانند آکنه، اسهال و عفونت های تنفسی استفاده شود.

با این حال، به دلیل عوارض جانبی بالقوه مرتبط با مصرف بیش از حد روی ، بهتر است از حد بالای ۴۰ میلی گرم در روز تجاوز نکنید – مگر اینکه تحت راهنمایی و نظارت پزشکی.

خلاصهمکمل‌های روی مختلف حاوی غلظت‌های متفاوت روی عنصری هستند. دوز توصیه شده برای مکمل های روزانه ۱۵ تا ۳۰ میلی گرم روی عنصری است.

ایمنی و عوارض جانبی مکمل های روی

هنگامی که طبق دستورالعمل استفاده می شود، مکمل های روی می توانند یک راه ایمن و موثر برای افزایش مصرف روی و بهبود چندین جنبه از سلامت شما باشند. با این حال، عوارض جانبی نیز وجود دارد که باید در نظر گرفت.

عوارض جانبی مکمل های روی

مکمل‌های روی معمولاً به خوبی تحمل می‌شوند، اگرچه با عوارض جانبی نامطلوب مانند تهوع ، استفراغ، اسهال و درد معده در برخی افراد همراه است. ۱منبع مورد اعتماد ).

به علاوه، بیش از ۴۰ میلی‌گرم روی عنصری در روز می‌تواند علائمی شبیه آنفولانزا مانند تب، سرفه، سردرد و خستگی ایجاد کند. ۱منبع مورد اعتماد ).

روی همچنین می‌تواند توانایی بدن شما برای جذب مس را مختل کند و به طور بالقوه منجر به کمبود این ماده معدنی کلیدی در طول زمان شود. ۳۵منبع مورد اعتماد ).

علاوه بر این، نشان داده شده است که مکمل‌های روی با جذب آنتی‌بیوتیک‌های خاص تداخل دارند و در صورت مصرف همزمان، اثربخشی آنها را کاهش می‌دهند. ۳۴منبع مورد اعتماد ).

برای کاهش خطر عوارض جانبی، به دوز توصیه شده پایبند باشید و از تجاوز از حد بالای قابل تحمل ۴۰ میلی گرم در روز خودداری کنید، مگر اینکه تحت نظارت پزشکی باشید.

اگر پس از مصرف مکمل های روی، عوارض جانبی منفی را تجربه کردید، دوز مصرفی خود را کاهش دهید. در صورت تداوم علائم، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

خلاصهروی می تواند عوارض جانبی منفی از جمله مشکلات گوارشی و علائم شبیه آنفولانزا ایجاد کند. همچنین ممکن است در جذب مس اختلال ایجاد کند و اثر بخشی آنتی بیوتیک های خاص را کاهش دهد.

خط پایین مکمل های روی

روی یک ماده معدنی ضروری است که نقش کلیدی در جنبه های مختلف سلامتی شما ایفا می کند.

مصرف روزانه ۱۵ تا ۳۰ میلی گرم روی عنصری ممکن است باعث بهبود ایمنی، سطح قند خون و سلامت چشم، قلب و پوست شود.

با این حال، مهم است که از حد بالای ۴۰ میلی گرم روی در روز تجاوز نکنید، زیرا مصرف مقادیر زیاد آن می تواند باعث مشکلات گوارشی و علائمی شبیه آنفولانزا شود، جذب مس را کاهش دهد و اثر بخشی آنتی بیوتیک های خاص را کاهش دهد.

فقط یک چیز

همین امروز این را امتحان کنید: علاوه بر استفاده از مکمل‌های روی، می‌توانید با افزودن بیشتر غذاهای غنی از روی به رژیم غذایی خود، مصرف خود را به طور طبیعی افزایش دهید. اینها عبارتند از آجیل، دانه ها، حبوبات، گوشت، غذاهای دریایی و لبنیات.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما باید ویژگی نام تجاری خود را در تنظیمات تم -> فروشگاه -> مارک ها را انتخاب کنید
سبد خرید
ستون کناری