مقالات

گیاه بارهنگ

unnamed 1

گیاه بارهنگ چیست؟

گیاه بارهنگ

خواص بارهنگ

بارهنگ یا با تنگ که در کتاب‌های سنت‌های قدیم از آن به نام لسان الحمل زبان گوسفند یاد شده است گیاه گیاهی است علفی چند ساله بدون ساقه به ارتفاع ۱۰ تا ۷۰ سانتی متر با برگ های پهن و گسترده و دمبرگ های بلند که دارای خواص چشمگیری است .

پهنک برگ گیاه بارهنگ شبیه زبان گوسفند است سه تا هفت رگبرگ تولید مشخص دارد و گل آذین آن به صورت خوشه باریک و کشیده است که در انتهای پای یک بلند و بدون انشعاب خود قرار دارد

این گل آذین در هنگام رسیدن دارای بذرهای فراوان و انبوهی است تخم‌بارهنگ عبارت از دانه های ریز قهوه ای تیره متمایل به سیاه است و چنانچه در آب قرار گیرد لایه رویی آن با ایجاد لعاب تورم آن را سبب می شود .

با رنگی که در طب سنتی بیشتر به آن استفاده می کنند لسان الحمل کبیر است گیاه نیست که آن را به اسامی بارهنگ سرنیزهای بارهنگ کاردی یا لسان الحمل صغیر می‌نامند خواص مشابهی دارد و آن را نیز مورد استفاده قرار می‌دهند .

گیاه بارهنگ در چه مکانهایی یافت میشود؟

گیاه بارهنگ معمولا به صورت علف هرز در مکان های مرطوب مانند حاشیه جوی های آب مزارع باغات باغچه ها و فضاهای سبز شهری و خانگی می روید و به راحتی در دسترس انسان قرار می گیرد.

باید گفت طبع بارهنگ سرد و خشک و درجه دوم است همه بخش های گیاه بارهنگ شامل برگ و ریشه و دانه های آن مصارف دارویی دارد اما برگ و ریشه آن را بیشتر به صورت استعمال خارجی و تخم بارهنگ را بیشتر به صورت مصارف داخلی استفاده می کنند.

بارهنگ اثر قابض و نرم کنندگی دارد و به عنوان طب تصویری خون آرام کننده و رافع تحرکات مجاری تنفسی اداری مطرح است همچنین با آهنگ در رفع ناراحتی های آسم و اسهال‌های ساده و صفرا و خونریزی های دستگاه گوارش و ورم مخاط دهان و درد دندان و حتی درد گوش موثر است .

خواص ضد باکتریایی گیاه بارهنگ

برگهای تازه بارهنگ خواص ضد باکتریایی قوی دارد به همین جهت برای التیام زخمها جراحت ها و سطوح ملتهب و آزاده بدن مورد استفاده قرار می گیرد مالیدن له شده برگ تازه و تمیز بارها بر روی زخم‌ها ضمن اینکه آنها را از چرخه شدن محافظت می کند باعث التیام آنها نیز می‌شود .

همچنین کاربرد این گیاه برای زخمهای کهنه و چرکی شدید نیز سبب باز شدن سر ضعف و خروج چک و در نهایت بهبود زخم میشود برای قطع خونریزی و رفع درد ناخن عقربک ناراحتی های پوستی و جوش های صورت و نیز فروکش کردن ورم صورت ناشی از آبسه پیله دندان توصیه شده است.

پانسمان زخم ها با گیاه بارهنگ

گیاه بارهنگپانسمان زخم ها با پخته برگ تازه بار نیز در بهبود آنها اثر تسریع کنندگی دارد جوشانده برگ بار همراه با گلهای اکلیل الملک یونجه باغی زرد و گل گندم به صورت مایع شست و شوی چشم در ورم رفع ورم ملتحمه بسیار موثر است.

برای تهیه این محلول ۱۰ گرم برگ بارهنگ را به همراه مقدار کمی از دو گل یاد شده در ۱۵۰ گرم آب جوش دم میکند برای درمان بیماری های ریوی برگ تمیز و شسته شده بارهنگ را روی پارچه تمیزی پهن می‌کنند تا خشک شود.

سپس آن را خود می کند و شیره آن را می‌گیرند و هم وزن آن عسل اضافه کرده به مدت ۲۰ دقیقه دم می کنند مصرف این دم کرده برای بیماری های ریوی بسیار مفید است .
از مخلوط ۱۰درصد پودر برگ بارهنگ با وازلین پمادی به دست می آید که مالیدن آن روی زخم های چرکین ودردناک سبب بهبود آن ها می شود وبه سرعت چرک را می خشکاند
کمپرس برگ های تازه و خرد شده ی بارهنگ برای فرونشاندن ورم ها نقاط ضرب دیده و گوفتگی ها و التیام زخم ها عفونی سوختگی های ناشی از آتش و جای نیش حشرات مفید است .

گیاه بارهنگ برطرف کننده سرفه های خشک سردرد آور و خشکی و خارش گلو

گیاه بارهنگ برطرف کننده سرفه های خشک سردرد آور و خشکی و خارش گلوازکاربردهای مهم تخم بارهنگ استفاده آن در داروی ترکیبی چهار تخم لعابی است یکی از داروهای ترکیبی متداول در طب سنتی بوده که در اکثر خانه ها وجود دارد این دارو به عنوان برطرف کننده سرفه های خشک سردرد آور و خشکی و خارش گلو نرم کننده سینه و رفع کننده گرفتگی صدا و به طور کلی برای بهبود انواع سرفه ها و به خصوص سیاه سرفه مورد استفاده قرار می گیرد .

در تهیه دارو از تخم بارهنگ قدومه به دانه و تخم مرد یا به جای آن تخم شربتی یا بالنگ و همراه با اندکی انزروت صمغ عربی بهره می بردند معمولاً این مخلوط را در آب جوشیده ولرم خیس می کنند که این امر باعث ایجاد ماده ژله مانند می‌شود که خوردن آن در وعده های منظم موجب از بین رفتن التهاب گلو و سرفه های شدید می شود.

این دارو اثرات مفیدتر از شربت های اکس اکسترانت و دیفن هیدرامین و مانند آنها دارد اگرچه بارها در دسته گیاهان دارویی بی ضرر قرار گرفته اما بنابر احتیاج عصاره آن برای طحال مضر است که مصلحان مصطکی شیره گیاهی و زینی و رنگ است که به شکل قطعات اشکی بیضی سخت خط و کوچک در ابعاد یک نخود و زرد رنگ و نیمه شفاف و معطر است.

وقتی آن را بجوید زیر دندان نرم شده و طعم معطری دارد پخته شده و ریشه و برگ آن نیز برای ریه مضر است که مثل آن نیز است در جریان درمان این بیماری‌ها حتماً باید از مسلح مربوط به استفاده شود در غیر این صورت ممکن است عوارض جانبی بروز کند مقدار خوراک تخم بارهنگ در هر وعده حداکثر ۱۲ گرم است

کپسول آراپیس درمان موثر آرتروز گردن

کاربرد قرص لاغری هزال چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.