مقالات

حجامت از نگاه مولکولی و سلولی،تاثیر سکنجبین بزوری و سکنجبین عنصلی  بر روی پاکسازی خون و کبد قبل از حجامت چیست؟

حجامت

آیا قبل از حجامت باید برای آن آماده شد؟

قبل از حجامت چه داروهایی مصرفکنید؟

آیا داروی اخلاط ثلاثه برای قبل از حجامت مفید است؟

آیا داروی نیک سودا اخلاط ثلاثه باعث تأثیر بهتر حجامت بر بدن می شود؟

تاثیر سکنجبین بزوری و سکنجبین عنصلی  بر روی پاکسازی خون و کبد قبل از حجامت چیست؟

حجامت از نگاه مولکولی و سلولی

سالهاست که بر سر مفید یا مضر بودن حجامت در اهواز کاملاً موافق آن هستند و عده دشمنان قسم خورده آن هستند ولی نکته اینجاست که متاسفانه کمتر شاهد بحث علمی منصفانه در مورد آن هستیم.

حجامت بنابراین در اینجا قصد دارند بدون تعصب از دیدگاه سلولی و مولکولی فرایند حجامت را تشریح کنم تا شاید علت این که اینقدر در معارف اسلامی و انجام حجامت تاکید شده است و اینکه بزرگان دین ما مبادرت به انجام این عمل کرده‌اند.

از لحاظ علم روز مشخص گردد به طور مثال از پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله است که فرمودند الحجامه دوا کل دا یعنی حجامت داروی تمام بیماری ها است و امثال این فرمایش ها در روایات اسلامی فراوان است

وقتی ما حجامت می کنیم در واقع سه پدیده اتفاق می‌افتد اول ایجاد یک ارتقاء و آسیب سلولی اندی به وسیله بادکش کردن دوم تشدید التهاب و آسیب به وسیله ایجاد خراش های سطحی پوست ناحیه حجامت سوم خروج خون از موزه حجامت به وسیله بادکش های بعدی

حال ببینیم در هر مرحله پدیده رخ میدهد و چه نتایجی در بر دارد ؟

mencupping
دربازکن اولیه و ایجاد التهاب و آسیب سلولی اولیه پیام های سلولی از سلول‌های منطقه التهاب و سلولهای دچار آسیب صادر می‌شود که این پیام های شیمیایی سیتوکین نام دارد و برخی از آنها پیام بسیج عمومی سیستم ایمنی بدن در جهت تمایل و تکثیر در محلهای تولید سلول‌های ایمنی هستند.

و همچنین پیام فراخوان عمومی سلول‌های ایمنی به منطقه التهاب و آسیب هستند که از مناطق تجمع سلول های سیستم ایمنی آنها را به ناحیه حجامت جلب می‌کند و موجب شدن موجب آزاد شدن برخی از واسطه‌های شیمیایی میشود که موجب گشادی عروق به خصوص مویرگها و تجمع خون فراوان در این ناحیه می شود و باعث خروج پلاسما قسمت مایع خون به ماده بین سلولی می گردد .

در این مرحله با ایجاد خراش های سطحی در ناحیه پرخون و ملتهب و عمیق‌تر شدن آسیب سلول ها که شامل سلول های پوشاننده پوست اندوتلیوم ق خونی سلول های بافت بینابینی و سلول‌های سیستم ایمنی هستند.

میزان آزاد شدن واسطه های شیمیایی و سیتوکین ها به اوج خود می‌رسد و خون و مایع میان بافتی و میان سلولی از ناحیه خارج میشود از سیتوکین هایی که در ناحیه آزاد می شوند می توان بهtnf انتر فون آلفا بتا گاما. tgfb. اینترلوکین های ۱۲۳۴۵۶ و ده اشاره کرد که اعمال تقویتی روی سیستم ایمنی بدن دارند و موجب افزایش قدرت برخورد سلول های موجود و افزایش تعداد سلول‌های ایمنی ذاتی و سلول‌های ایمنی اختصاصی می‌شود

و همچنین میزان و شدت برخورد و سلول‌های ایمنی با عوامل بیگانه را تنظیم میکند و مهمتر از آن موجب تمایز بهتر و بیشتر سلول های ایمنی و در نتیجه بهتر شناخته شدن مل و سلول های خود از بیگانه می شوند و جلوی بروز بیماریهای خود ایمنی مثل لوپوس و ام اس و غارت ریت روماتوئید و همچنین با تحریک تمایز بهتر جلوی بروز صفر سرطان‌ها گرفته می‌شود.

همچنین با افزایش قدرت سیستم ایمنی جلوی تهاجم و تکثیر میکرو ارگانیسم ها تا حدود زیادی گرفته می شود قدرت تولید آنتی بادی علیه آنها افزایش می‌یابد و قدرت برخورد با عوامل بیگانه توسط سیستم ایمنی افزایش می یابد .

با برخورد آنتی ژن های سطحی از طریق سلول های معرفی کننده آنتی ژن و فرآوری این آنتی ژن ها قدرت برخورد با ویروس ها از راه فعال شدن سلولهای تی کمک کننده و یاری رسانی به لنفوسیت های b و تبدیل شدن آنها به پلاسما و همچنین فعال شدن سلول های تی سی تو تو کیست افزایش می یابد.

و از همین خاصیت در مقالات بعدی به امکان درمان عید و انواع هپاتیت ها اعم از هپاتیت سc.e.d.b اشاره خواهد شد اثر دیگر خارج کردن انتخابی گلبولهای قرمز پیر و فرسوده از گردونه گردش خون است که دیگر قادر به انتقال اکسیژن و متابولیت‌های نیستند .

بدین صورت که در خلاء ایجاد شده در مرحله اول فرایند حجامت به دام می افتد و نمی تواند به گردش خون باز گردند و به وسیله ایجاد خراش ها از بدن خارج می شوند موجب جوان تر شدن عمر متوسط گلبول های قرمز در گردش خون می‌شود و موجب اکسیژن رسانی بهتر به سلولها و بافتها می گردد.

اثر دیگر کاهش ویسکوزیته ایا چسبندگی خون است که با کم کردن تعداد گلبول های قرمز در هر واحد و کم کردن ترافیک در مویرگ ها اتفاق می‌افتد و موجب کم شدن احتمال بروز سکته‌های قلبی و مغزی می‌شود .

و همچنین احتمال تشکیل لخته ها در ادامه های تحتانی جلوی آمبولی ریه یعنی حرکت لحظه و گیر کردن آنها در عروق ریه گرفته می‌شود و همچنین جلوی آمبولی و سایر نواحی مثل مغز و سایر اعضا گرفته می شود.

اثر دیگر کاهش حجم خون است که در بهتر شدن خون رسانی به اندام ها به خصوص ریه ها که در اثر احتقان یا پرکنی دچار اختلال عملکرد شده‌اند و علائم سرفه تنگی نفس و خس خس سینه مشهود است موثر میباشد

منبع .مجله طب سنتی نیک و نو

کپسول آراپیس درمان موثر آرتروز گردن

کاربرد قرص لاغری هزال چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.