مجله مرهم سبز

مقالات

کبد ، ۱۱ ماده غذایی مفید برای کبد

کبد ، 11 ماده غذایی مفید برای کبد

۱۱ ماده غذایی مفید برای کبد

ما محصولاتی را که فکر می کنیم برای خوانندگان ما مفید هستند ، قرار می دهیم. در صورت خرید از طریق پیوندهای موجود در این صفحه ، ممکن است کمیسیون کمی دریافت کنیم. در اینجا روند ما وجود دارد.

کبد نیروگاه یک اندام است.

این دستگاه انواع مختلفی از وظایف اساسی را انجام می دهد ، از تولید پروتئین ، کلسترول و صفرا گرفته تا ذخیره ویتامین ها ، مواد معدنی و حتی کربوهیدرات ها.

همچنین سموم مانند الکل ، داروها و محصولات جانبی طبیعی متابولیسم را تجزیه می کند. حفظ سلامت کبد برای حفظ سلامت مهم است.

در این مقاله ۱۱ غذای مفید برای حفظ سلامت کبد ذکر شده است.

۱. قهوه

قهوه یکی از بهترین نوشیدنی هایی است که می توانید برای تقویت سلامت کبد بنوشید.

مطالعات نشان داده است که نوشیدن قهوه حتی در افرادی که قبلاً با این اندام مشکل داشته اند ، کبد را از بیماری محافظت می کند.

به عنوان مثال ، مطالعات مکررا نشان داده است که نوشیدن قهوه به کاهش خطر سیروز یا آسیب دائمی کبد در افراد مبتلا به بیماری مزمن کبدی کمک می کند ( ۱منبع معتبر ، ۲منبع معتبر ، ۳منبع معتبر )

نوشیدن قهوه همچنین می تواند خطر ابتلا به یک نوع شایع سرطان کبد را کاهش دهد و تأثیرات مثبتی بر بیماری و التهاب کبد دارد ( ۱منبع معتبر ، ۲منبع معتبر ، ۳منبع معتبر )

حتی با کاهش خطر مرگ در افراد مبتلا به بیماری مزمن کبدی همراه است ، بیشترین مزایا در افرادی که حداقل سه فنجان در روز می نوشند دیده می شود ( ۴منبع معتبر )

به نظر می رسد این مزایا ناشی از توانایی آن در جلوگیری از تجمع چربی و کلاژن ، دو نشانگر اصلی بیماری کبدی است. ۲منبع معتبر )

قهوه همچنین التهاب را کاهش داده و سطح آنتی اکسیدان گلوتاتیون را افزایش می دهد. آنتی اکسیدان ها رادیکال های آزاد مضر را که به طور طبیعی در بدن تولید می شوند و می توانند باعث آسیب به سلول ها شوند خنثی می کنند. ۲منبع معتبر )

در حالی که قهوه فواید زیادی برای سلامتی دارد ، به ویژه کبد شما به خاطر آن فنجان جو صبحگاهی از شما تشکر می کند ( ۵منبع معتبر )

خرید کنید

خلاصهقهوه سطح آنتی اکسیدان ها را در کبد افزایش می دهد ، در حالی که التهاب را کاهش می دهد. همچنین به کاهش خطر ابتلا به بیماری های کبدی ، سرطان و کبد چرب کمک می کند.

۲. چای

به طور گسترده ای چای برای سلامتی مفید است ، اما شواهد نشان داده است که ممکن است فواید خاصی برای کبد داشته باشد.

یک مطالعه ژاپنی نشان داد که نوشیدن ۱۰ فنجان چای سبز در روز با بهبود نشانگرهای خون در سلامت کبد مرتبط است ( ۶منبع معتبر )

یک مطالعه کوچکتر در افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) نشان داد که نوشیدن چای سبز حاوی آنتی اکسیدان بالا به مدت ۱۲ هفته سطح آنزیم های کبدی را بهبود می بخشد و همچنین ممکن است به کاهش استرس اکسیداتیو و رسوب چربی در کبد کمک کند. ۷منبع معتبر )

علاوه بر این ، یک بررسی دیگر نشان داد افرادی که چای سبز می نوشند کمتر به سرطان کبد مبتلا می شوند. کمترین خطر در افرادی مشاهده شد که چهار فنجان یا بیشتر در روز نوشیدند ( ۸منبع معتبر )

تعدادی از مطالعات موش و موش نیز اثرات مفید عصاره چای سیاه و سبز را نشان داده اند ( ۹منبع معتبر ، ۱۰منبع معتبر )

به عنوان مثال ، یک مطالعه روی موش ها نشان داد که عصاره چای سیاه بسیاری از تأثیرات منفی رژیم غذایی پرچرب بر کبد را برطرف کرده و نشانگرهای خونی سلامت کبد را بهبود بخشیده است. ۱۱منبع معتبر )

با این وجود ، برخی از افراد ، به ویژه کسانی که مشکلات کبدی دارند ، باید قبل از مصرف چای سبز به عنوان مکمل احتیاط کنند.

این به این دلیل است که چندین مورد از آسیب کبدی ناشی از استفاده از مکمل های حاوی عصاره چای سبز گزارش شده است ( ۱۲منبع معتبر )

 

خلاصهچای سیاه و سبز ممکن است به بهبود سطح آنزیم و چربی در کبد کمک کند. با این حال ، در صورت مصرف عصاره چای سبز احتیاط کنید ، زیرا ممکن است باعث آسیب شود.

۳. گریپ فروت

گریپ فروت حاوی آنتی اکسیدان هایی است که به طور طبیعی از کبد محافظت می کند. دو آنتی اکسیدان اصلی موجود در گریپ فروت ، نارینگنین و نارینگین هستند.

چندین مطالعه روی حیوانات نشان داده است که هر دو به محافظت از کبد در برابر آسیب ( ۱۳منبع معتبر ، ۱۴منبع معتبر )

شناخته شده است که اثرات محافظتی گریپ فروت به دو طریق رخ می دهد – با کمک به کاهش التهاب و محافظت از سلول ها.

مطالعات همچنین نشان داده است که این آنتی اکسیدان ها می توانند به کاهش فیبروز کبدی کمک کنند ، یک بیماری مضر که در آن بافت همبند بیش از حد در کبد تجمع می یابد. این به طور معمول ناشی از التهاب مزمن است ( ۱۳منبع معتبر ، ۱منبع معتبر ۴منبع معتبر )

علاوه بر این ، در موش هایی که رژیم غذایی پرچربی داشتند ، نارینگنین میزان چربی را در کبد کاهش داد و تعداد آنزیم های لازم برای سوزاندن چربی را افزایش داد ، که می تواند از تجمع چربی اضافی جلوگیری کند ( ۱۳منبع معتبر )

سرانجام ، در موش های صحرایی ، نشان داده شده است که نارینگین به بهبود توانایی متابولیسم الکل و مقابله با برخی از اثرات منفی الکل کمک می کند ( ۱۵منبع معتبر )

تا کنون ، اثرات گریپ فروت یا آب گریپ فروت به جای اجزای آن مورد مطالعه قرار نگرفته است. علاوه بر این ، تقریباً تمام مطالعاتی که به بررسی آنتی اکسیدان های موجود در گریپ فروت پرداخته است روی حیوانات انجام شده است.

با این وجود ، شواهد موجود نشان می دهد که گریپ فروت یک راه خوب برای سالم نگه داشتن کبد با جلوگیری از آسیب و التهاب است.

خلاصهآنتی اکسیدان های موجود در گریپ فروت با کمک به کاهش التهاب و افزایش مکانیسم های محافظتی از کبد محافظت می کند. با این حال ، مطالعات انسانی ، و همچنین مطالعات روی گریپ فروت یا خود آب گریپ فروت ، فاقد آن است.

۴. زغال اخته و قره قاط

بلوبری و قره قاط هر دو حاوی آنتوسیانین ها هستند ، آنتی اکسیدان هایی که رنگ های متمایز را به توت ها می دهند. آنها همچنین با بسیاری از مزایای سلامتی مرتبط هستند.

چندین مطالعه روی حیوانات نشان داده است که قره قاط و بلوبری کامل ، و عصاره ها یا آب میوه های آنها می تواند به سلامت کبد کمک کند ( ۱۶منبع معتبر ، ۱۷منبع معتبر )

مصرف این میوه ها به مدت ۲۱ روز کبد را از آسیب محافظت می کند. علاوه بر این ، زغال اخته به افزایش پاسخ سلول های ایمنی و آنزیم های آنتی اکسیدانی کمک می کند ( ۱۷منبع معتبر )

آزمایش دیگری نشان داد که انواع آنتی اکسیدان هایی که معمولاً در زغال اخته یافت می شود ، توسعه ضایعات و فیبروز ، توسعه بافت اسکار ، در کبد موش ها را کند می کند ( ۱۸منبع معتبر )

علاوه بر این ، عصاره زغال اخته حتی در مطالعات لوله آزمایش از رشد سلول های سرطانی کبد انسان جلوگیری می کند. با این حال ، مطالعات بیشتری مورد نیاز است تا مشخص شود آیا این اثر می تواند در بدن انسان تکرار شود یا خیر ( ۱۹منبع معتبر )

تهیه این توت ها به عنوان بخشی منظم از رژیم غذایی ، راه خوبی برای اطمینان از تامین آنتی اکسیدان های مورد نیاز کبد برای حفظ سلامت است.

خلاصهتوت ها سرشار از آنتی اکسیدان هستند که به محافظت از کبد در برابر آسیب کمک می کند. آنها حتی ممکن است به بهبود پاسخهای ایمنی و آنتی اکسیدانی آن کمک کنند. با این حال ، مطالعات انسانی برای تأیید این نتایج مورد نیاز است.

۵. انگور

انگور ، به ویژه انگور قرمز و بنفش ، حاوی انواع ترکیبات گیاهی مفید است. معروف ترین آن رزوراترول است که دارای مزایای متعددی برای سلامتی است .

بسیاری از مطالعات حیوانی نشان داده است که انگور و آب انگور می توانند برای کبد مفید باشند.

مطالعات نشان داده است که آنها می توانند مزایای مختلفی داشته باشند ، از جمله کاهش التهاب ، جلوگیری از آسیب و افزایش سطح آنتی اکسیدان ( ۲۰منبع معتبر ، ۲۱منبع معتبر )

یک مطالعه کوچک بر روی افراد مبتلا به NAFLD نشان داد که مکمل عصاره انگور به مدت ۳ ماه به بهبود عملکرد کبد کمک می کند ( ۲۲منبع معتبر )

با این حال ، از آنجا که عصاره انگور یک شکل غلیظ است ، ممکن است اثرات مشابهی را از مصرف انگور کامل مشاهده نکنید. قبل از توصیه برای مصرف عصاره انگور برای کبد ، مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

با این وجود ، طیف گسترده ای از شواهد از حیوانات و برخی از مطالعات انسانی نشان می دهد که انگور یک غذای بسیار دوستدار کبد است.

خلاصهمطالعات حیوانی و انسانی نشان می دهد که انگور و عصاره انگور از کبد در برابر آسیب محافظت می کند ، سطح آنتی اکسیدان را افزایش می دهد و با التهاب مبارزه می کند.

۶. گلابی خاردار

گلابی که از نظر علمی با نام Opuntia ficus-indica شناخته می شود ، نوعی محبوب از کاکتوس های خوراکی است. میوه و آب آن بیشتر مصرف می شود.

از دیرباز در طب سنتی به عنوان درمانی برای موارد زیر استفاده می شده است:

  • زخم ها
  • زخم ها
  • خستگی
  • بیماری کبد

مطالعه ای در سال ۲۰۰۴ بر روی ۵۵ نفر نشان داد که عصاره این گیاه به کاهش علائم خماری کمک می کند.

حالت تهوع ، خشکی دهان و عدم اشتها در شرکت کنندگان کمتر بود. همچنین اگر آنها قبل از نوشیدن الکل ، که توسط کبد سم زدایی می شود ، از خماری شدید رنج می برند. ۲۳منبع معتبر )

این مطالعه به این نتیجه رسید که این اثرات ناشی از کاهش التهاب است که اغلب پس از نوشیدن الکل ایجاد می شود.

مطالعه دیگری روی موش ها نشان داد که مصرف عصاره گلابی باعث نرمال شدن سطح آنزیم و کلسترول می شود که همزمان با آفت کش هایی که برای کبد مضر شناخته می شوند ، مصرف شود. مطالعات بعدی نتایج مشابهی را نشان داد ( ۲۴منبع معتبر )

یک مطالعه جدید بر روی موش ها به دنبال تعیین اثر آب گلابی به جای عصاره آن در مبارزه با اثرات منفی الکل بود.

این مطالعه نشان داد که آب میوه باعث کاهش میزان آسیب اکسیداتیو و آسیب به کبد پس از مصرف الکل می شود و سطح آنتی اکسیدان و التهاب را ثابت نگه می دارد ( ۲۵منبع معتبر )

مطالعات بیشتر انسانی ، به ویژه استفاده از میوه و آب گلابی ، به جای عصاره مورد نیاز است. با این وجود ، مطالعات تا کنون نشان داده است که گلابی دارای اثرات مثبتی بر کبد است.

خلاصهمیوه و آب گلابی ممکن است با کاهش التهاب به علائم خماری کمک کند. آنها همچنین ممکن است به محافظت از کبد در برابر آسیب ناشی از مصرف الکل کمک کنند.

۷. آب چغندر

آب چغندر منبعی از نیترات و آنتی اکسیدان به نام بتالین است که ممکن است برای سلامت قلب مفید باشد و آسیب اکسیداتیو و التهاب را کاهش دهد. ۲۶منبع معتبر )

منطقی است که فرض کنیم خوردن چغندر اثرات مشابهی روی سلامتی خواهد داشت. با این حال ، اکثر مطالعات از آب چغندر استفاده می کنند. می توانید خودتان چغندر را آب کنید یا آب چغندر را از فروشگاه بخرید یاآنلاین .

چندین مطالعه روی موش نشان داده است که آب چغندر به کاهش آسیب اکسیداتیو و التهاب در کبد و همچنین افزایش آنزیم های سم زدایی طبیعی کمک می کند ( ۲۶منبع معتبر ، ۲۷ ، ۲۸منبع معتبر ، ۲۹منبع معتبر )

در حالی که مطالعات روی حیوانات امیدوار کننده به نظر می رسد ، مطالعات مشابهی روی انسان انجام نشده است.

سایر اثرات مفید آب چغندر در سلامت بر روی حیوانات مشاهده شده و در مطالعات انسانی نیز تکرار شده است. با این حال ، مطالعات بیشتری برای تأیید فواید آب چغندر بر سلامت کبد در انسان مورد نیاز است.

خلاصهآب چغندر از کبد در برابر آسیب اکسیداتیو و التهاب محافظت می کند ، در حالی که آنزیم های سم زدایی طبیعی آن را افزایش می دهد. با این حال ، مطالعات انسانی مورد نیاز است.

۸. سبزیجات چلیپایی

سبزیجات چلیپایی مانند جوانه بروکسل ، کلم بروکلی و خردل به دلیل دارا بودن فیبر بالا و طعم متمایز معروف هستند. آنها همچنین دارای ترکیبات گیاهی مفید هستند.

مطالعات روی حیوانات نشان داده است که جوانه بروکسل و عصاره کلم بروکلی به افزایش سطح آنزیم های سم زدایی و محافظت از کبد در برابر آسیب کمک می کند. ۳۰منبع معتبر ، ۳۱منبع معتبر )

مطالعه ای روی سلولهای کبدی انسان نشان داد که این اثر حتی زمانی که جوانه بروکسل پخته می شود ( ۳۰منبع معتبر ، ۳۱منبع معتبر )

مطالعه ای روی موش ها در سال ۲۰۱۶ نشان داد موش هایی که از کلم بروکلی تغذیه می کردند نسبت به همتایان خود در گروه کنترل تومور یا بیماری کبد چرب کمتری داشتند. ۳۲منبع معتبر )

مطالعات انسانی محدود است. اما تا کنون ، سبزیجات چلیپایی به عنوان یک غذای مفید برای سلامت کبد امیدوار کننده به نظر می رسند.

سعی کنید آنها را کمی با سیر و آب لیمو یا سرکه بالزامیک تفت دهید تا به یک غذای خوشمزه و سالم تبدیل شود.

خلاصهسبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکلی و جوانه بروکسل ممکن است به افزایش آنزیم های سم زدایی طبیعی کبد ، محافظت از آن در برابر آسیب و بهبود سطح آنزیم های کبدی در خون کمک کنند.

۹. آجیل

آجیل سرشار از چربی ، مواد مغذی – از جمله آنتی اکسیدان ویتامین E – و ترکیبات مفید گیاهی است.

این ترکیب مسئول چندین مزایای سلامتی ، به ویژه برای سلامت قلب ، اما به طور بالقوه برای کبد نیز می باشد ( ۳۳منبع معتبر )

یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ نشان داد که رژیم غذایی حاوی آجیل با کاهش خطر ابتلا به کبد چرب غیر الکلی مرتبط است ( ۳۳منبع معتبر )

علاوه بر این ، یک مطالعه مشاهده ای دیگر نشان داد مردانی که مقدار کمی آجیل و دانه ها مصرف می کردند ، در مقایسه با مردانی که مقدار زیادی آجیل و دانه مصرف می کردند ، بیشتر در معرض ابتلا به NAFLD بودند ( ۳۴منبع معتبر )

در حالی که مطالعات بیشتری با کیفیت بالا مورد نیاز است ، داده های اولیه نشان می دهد که آجیل یک گروه غذایی مهم برای سلامت کبد است.

خلاصهمصرف آجیل با بهبود سطح آنزیم های کبدی در افراد مبتلا به NAFLD ارتباط دارد. برعکس ، مصرف کم آجیل با افزایش خطر ابتلا به این بیماری مرتبط است.

۱۰. ماهی چرب

ماهی های چرب حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ هستند که چربی های سالمی هستند که به کاهش التهاب کمک می کنند و با کاهش خطر بیماری های قلبی مرتبط هستند.

تجزیه و تحلیل سال ۲۰۱۶ نشان داد که اسیدهای چرب امگا ۳ به کاهش چربی کبد و تری گلیسیرید در افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی یا استئاتو هپاتیت غیر الکلی کمک می کند ( ۳۵منبع معتبر )

در حالی که به نظر می رسد مصرف ماهی های چرب غنی از امگا ۳ برای کبد مفید است ، افزودن بیشتر چربی های امگا ۳ به رژیم غذایی شما تنها چیزی نیست که باید مورد توجه قرار گیرد.

نسبت اسیدهای چرب امگا ۳ به امگا ۶ نیز مهم است.

بیشتر آمریکایی ها از توصیه های دریافت چربی های امگا ۶ که در بسیاری از روغن های گیاهی یافت می شود ، فراتر می روند. نسبت امگا ۶ به امگا ۳ که بیش از حد زیاد است می تواند باعث توسعه بیماری های کبدی شود ( ۳۶منبع معتبر )

بنابراین ، ایده خوبی است که میزان مصرف چربی های امگا ۶ خود را نیز کاهش دهید.

خلاصهخوردن ماهی های چرب غنی از امگا ۳ فواید زیادی برای کبد دارد. با این حال ، حفظ امگا ۶ به امگا ۳ به همان اندازه مهم است.

۱۱. روغن زیتون

روغن زیتون به دلیل داشتن مزایای سلامتی فراوان ، از جمله اثرات مثبت بر سلامت قلب و متابولیسم ، یک چربی سالم محسوب می شود .

با این حال ، اثرات مثبتی روی کبد نیز دارد ( ۳۷منبع معتبر )

یک مطالعه کوچک بر روی ۱۱ نفر مبتلا به NAFLD نشان داد که مصرف یک قاشق چای خوری (۶.۵ میلی لیتر) روغن زیتون در روز سطح آنزیم و چربی کبد را بهبود می بخشد.

همچنین سطح پروتئین مرتبط با اثرات متابولیک مثبت را افزایش می دهد ( ۳۸منبع معتبر )

شرکت کنندگان همچنین تجمع چربی کمتری داشتند و جریان خون بهتری در کبد داشتند.

چندین مطالعه اخیر اثرات مشابهی از مصرف روغن زیتون در انسان را نشان داده اند ، از جمله تجمع چربی کمتر در کبد ، بهبود حساسیت به انسولین و بهبود سطح آنزیم های کبدی در خون ( ۳۹منبع معتبر ، ۴۰منبع معتبر )

تجمع چربی در کبد بخشی از اولین مرحله بیماری کبدی است. بنابراین ، تأثیرات مثبت روغن زیتون بر چربی کبد و سایر جنبه های سلامتی ، آن را به بخشی ارزشمند از رژیم غذایی سالم تبدیل می کند.

می توانید خرید کنید روغن زیتون بصورت آنلاین

خلاصهمطالعات نشان می دهد که مصرف روغن زیتون به کاهش سطوح چربی در کبد ، افزایش جریان خون و بهبود سطح آنزیم های کبدی کمک می کند.

نتیجه نهایی

کبد شما یک اندام مهم با بسیاری از عملکردهای ضروری است.

بنابراین ، توصیه می شود که برای محافظت از آن هرچه می توانید انجام دهید و غذاهای ذکر شده در بالا اثرات مفیدی بر کبد نشان داده اند.

این شامل:

  • کاهش خطر بیماری های کبدی و سرطان
  • افزایش سطح آنزیم های آنتی اکسیدانی و سم زدایی
  • ارائه محافظت در برابر سموم مضر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما باید ویژگی نام تجاری خود را در تنظیمات تم -> فروشگاه -> مارک ها را انتخاب کنید
سبد خرید
ستون کناری